Çorlu Madeni Eşya ve Elektrikli Aletler Sanatkarları Esnaf Odası : Haber Detay
1215
GENEL BAŞKAN SARAÇOĞLU`NDAN ÇORLU MADENİ EŞYA ODASINA ZİYARET

Genel Başkan Saraçoğlu; “Çorlu ülkemizin açısından önemli noktalarından biri”

Oda Başkanı Rüstem Duman tarafından ağırlanan Saraçoğlu Çorlu Madeni Eşya Elektrikli Aletler Sanatkârları Odası`nın çalışmaları hakkında bilgiler alırken esnafın sıkıntıları doğrultusunda Ankara`da gerekli girişimlerde bulunulacağını belirtti. Saraçoğlu ayrıca; “Fırsat buldukça farklı bölgelerde ki odalarımıza ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Çorlu ülkemizin açısından önemli noktalarından biri durumunda. Burada ki esnaflarımızın sıkıntılarını oda başkanımız aracılığı ile dinledik. Tekirdağ`ın yılında büyükşehir statüsüne kavuşmasının ardından oluşan Ergene ve Kapaklı ilçelerinde ki esnaflarımızın sistemsel olarak oda kayıtları için merkez ilçeye yani Süleymanpaşa`ya gitmek zorunda olduklarını biliyoruz. Bu anlamda Ankara`da görüşmelerimizi sağlayacağız” dedi.

Milletvekillerimize sıkıntıyı ilettik

Çorlu Madeni Eşya Elektrikli Aletler Sanatkârları Odası Başkanı Rüstem Duman ise Özcan Saraçoğlu`nu ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederken; “Sayın Başkanımızla görüşmemizin ana gündem maddesi Ergene ve Kapaklı ilçelerimizde ki esnafımızın oda kayıtları için Süleymanpaşa ilçesine gitmek zorunda kalmaları oldu. Bu anlamda daha önce Tekirdağ Milletvekillerimize sıkıntımızı ilettik. Anayasa Komisyon Başkanımız ve İstanbul Milletvekili Sayın Mustafa Şentop`a da durumu ilettik” dedi.

Vergi Dairesi Çorlu`da Oda Kaydı Süleymanpaşa`da

Duman konuşmasının devamında; “2014 yerel seçimleri sonrası kurulan Ergene ve Kapaklı ilçelerinde vergi daireleri olmadığı için esnafımız en yakın vergi dairesinde mükellefiyetlerini gerçekleştirmektedir. Birde bu ilçelerimizde esnaf odaları olmadığından dolayı esnaf arkadaşlarımız Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın ESBİS (Esnaf Bilgi Sitemi) üzerinden merkez ilçe odasına yani Süleymanpaşa`ya kayıt yaptırmak zorunda kalıyor. Bizim isteğimiz merkez ilçe ibaresinin değiştirilip en yakın ihtisas odası olarak değiştirilmesi. Bu suretle Kapaklı ilçemizde ki esnafımız Çerkezköy`e, Ergene İlçemizde ki esnafımız Çorlu`da mesleğine uygun odaya kayıt yaptırabilecek” dedi. Tekirdağ`ın Süleymanpaşa ilçesinde ki herhangi bir meslek odasının diğer ilçelerde ki aynı meslek dalına ait meslek odası ile aynı statüde olduğuna dikkat çeken Çorlu Madeni Eşya Elektrikli Aletler Sanatkârları Odası Başkanı Rüstem Duman; “Süleymanpaşa`da ki odalar hala Tekirdağ adı ile anılıyor. Mesela Tekirdağ Terziler Odası, Tekirdağ Pazarcılar Odası, Tekirdağ Şoförler Odası gibi. Aslında bunlar Süleymanpaşa meslek odaları. Esnaf arkadaşlar Süleymanapaşa ilçesi ile hiçbir alakaları olmadığını ve oda kayıtlarının neden orada olduğunu söylüyorlar” ifadelerine yer verdi.

Ergene ilçesinde ki esnafın Çorlu ilçesinde ki esnaf odasına kaydı yapılsın

Duman ayrıca; “5362 sayılı kanunun 6. Maddesine göre Esnaf ve Sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından elektronik ortamda iş yerlerinin bulunduğu yerde ki meslek ihtisas odasına gönderilir ifadesi yer alıyor. Esnafın mağdur olmaması için Ergene ilçesinde ki esnafın Çorlu ilçesinde ki esnaf odasına, Kapaklı ilçesinde ki esnafında Çerkezköy ilçesinde ki ihtisas odasına kayıt olmasını istiyoruz. Bu sadece bizim odamızı ilgilendiren bir sorun değildir. Çorlu ilçemizde ki tüm meslek odalarını ilgilendiren ve Ergene ile Kapaklı ilçelerimizde yeni iş yeri açan esnafımızı ilgilendiren önemli bir sorundur. Esnafımız en küçük bir belge veya fatura için Süleymanpaşa`ya gitmek zorunda kalıyor” şeklinde konuştu.

Genel Başkan Özcan Saraçoğlu tarafından gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Duman; “Genel Başkanımıza durumun izahatını yaptık. Çorlu Madeni Eşya Elektrikli Aletler Sanatkârları Odamız yönetim ve üyeleri adına kendisine teşekkür ediyorum” dedi. Ziyaret sonrası günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi. 

Resmi Gazete
Esnaf Sicil Gazetesi
Türkiye İstatistik Kurumu
Kobi Bilgi Sitesi
ETKİNLİK TAKVİMİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Çorlu Belediyesi
Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu
Türkiye İş Kurumu
Kosgep
Türk Patent Enstitüsü
Avrupa Birliği Bakanlığı